Ευχαριστώ Χάρη, αλλά νομίζω και πάλι τα πράγματα δεν είναι ξεκάθαρα :
όσο αναφορά τους εξώστες σύμφωνα με την Δ6 πάνε με αναλυτικό 13 αλλά πολύ σωστά όπως παραθέτεις παρακάτω
<<Κανονικά, με βάση το ΓΟΚ, το σωστό θα ήταν η Υπέρβαση εξωστών πέρα από το .....>>......και έχοντας υπόψη ότι αν αργότερα ο ιδιοκτήτης πάει να βγάλει οικοδομική άδεια,θα προσκομίσει την δήλωση που έκανε για τις αυθαιρεσίες του άρα μήπως πρέπει να κινηθούμε βάσει του κανονικά?????.......και εγώ δεν έχω καταλήξει κάπου απλά προσπαθώ να μην βρεθώ στην θέση να ανοιγοκλείνω ξανά κάθε περίπτωση.....

Σύμφωνα με την:
63. ΗΜΙΫΠΑΙΘΡΙΟΙ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΙ



Στη δικιά μου περίπτωση έχω αυθαίρετο η/χ, όπου δεν έχουμε υπέρβαση του επιτρεπόμενου ποσοστού 15%,άρα δεν έχω υπέρβαση δόμησης βοηθητικού χώρου, αλλά έχω υπέρβαση κάλυψης....έτσι τον υπολόγισα με αναλυτικό αλλά στην υπέρβαση κάλυψης επειδή είχε ενεργοποιηθεί από την υπέρβαση δόμησης κυρίων χώρων έβαλα επιπλέον στην ήδη υπάρχουσα υπέρβαση κάλυψης και αυτή που προέκυπτε από τους αυθαίρετους η/χ.....βέβαια λάθος ....

αλλά και πάλι δεν νομίζω να βγαίνει ως τώρα καθαρή λύση σε αυτή την περίπτωση παρά μόνο με την λογική αν δεν είναι αυτό τότε είναι το άλλο......

δείχνει να ταιριάζει καλύτερα σε υπέρβαση δόμησης βοηθητικού χώρου με 0,5 όπου μπορούμε έτσι να βάλουμε και την υπέρβαση κάλυψης αλλά και πάλι βοηθητικός χώρος είναι όταν είναι σε υπόγειο,σοφίτα και πατάρι ή σε ισόγειο με βοηθητική χρήση βάσει τησ Β' 27............

τελικά?????